Prf.Dr.Ata ATUN

Tüm Makaleleri

Prf.Dr.Ata ATUN

köşe yazarı

Bunlarla mı ortak olacağız?

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin geçmiş tüm liderleri ve bugünkü lideri hep aynı siyasi hatayı yaptılar hala da yapmaya devam ediyorlar. 

Rumlar Umudu AB’de  

Makarios “Müzakereleri binbir bahane ile ipe un sererek, Türkiye’nin ekonomik siyasi ve askeri açıdan zayıf düşeceği güne kadar uzatacağız, o gün Türkiye’nin arkasına bir tekme de biz vurup adadan ve...

Rumların Büyük Hayali

Ben aynı senaryoyla vizyona giren 7 filmin, her seferinde farklı başrol oyuncularıyla oynanan bu bölümünü tam yedi kez seyrettim.

Depremler Ve Savaşlar

Makarios yönetimi, Kıbrıs adasının tek tanınan resmi hükümeti olarak adaya hakim ve egemen oldu.

Savaşlar ve Depremler

siyasi bir ayak oyunuyla Makarios’un başında olduğu yönetim, adaya hakim ve egemen oldu.

Geleceğimizin Önderlerini Kaybettik

Türkiye’de yaşanan deprem felaketi anavatanımızı olduğu gibi biz Kıbrıslı Türkleri de tarifsiz acılara garketti.

ABD'nin Kuklası BM'den Ne Bekliyordunuz?

BM Barış Gücünü ilk oluşturan Kanada Birliğinin yetkililerinin adımını Kıbrıs adasına attıkları 15 Mart 1964 gününde belli olmuştu.

Avrupa tümüyle ABD’ye teslim oldu

İsveç ve Finlandiya, Rusya-Ukrayna Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) katılmak isteklerini resmi olarak ortaya koydular.

ABD, AB’ye Ayar mı Veriyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle, Rusya’nın kendi ülkelerini de işgalinden korkarak, on yıllardır süren askeri tarafsızlık politikalarından vazgeçtiler

KIBRIS'TA AKRİTAS PLANI

Makarios’un, Kıbrıs adasını Rum egemenliği altına sokmak için 21 Aralık 1963 Cumartesi sabahı EOKA terör örgütü adada Türklere karşı silahlı saldırılar başlatmıştı.

Popup Beyaz.Net