İmtihan günü Abdullah Hoca arabasıyla gelir, Hüseyin’i sınava götürür. Hüseyin sınavı geçer, kayıtlar başlar. Kayıt işlemleri için, beş milyon isterler. Hüseyin’ in aylık ücreti ise, iki milyon lira .

 

 ABDULLAH BALAK YAPTIĞI GÜZELLİĞE BAK !

Hüseyin CANLI bin dokuz yüz doksanlı yıllarda Bahçelievler’de, Adnan SAYIK’a ait HUZUR markette istifçi olarak çalışmaktadır.

Bir gün Abdullah BALAK Hoca alış veriş için marketten içeri girer. Adnan SAYIK “ Hüseyin , Hüseyin!” diye seslenir. Hüseyin, hemen Adnan ustasının yanında gider. Adnan usta “Yavrum bu Hocayı tanıdın mı?” Hüseyin “Yok usta” der. Adnan usta “Yavrum bu Bestekar Müzik Hocamız Abdullah BALAK” Hüseyin, ismini duyduğu ama şahsen görmediği değeri karşında görünce afallar .

Hüseyin, hemen Abdullah Hocanın eline atılır “Hocam bende sizin gibi saz çalıyam türkü söyliyem” der. Abdullah Hoca “Peki okula gidimisen? “ Hüseyin “Ortaokulu bitirdim, kayıtlar başlarsa Müzik Lisesini düşüniyem”der. Abdullah Hoca “O zaman ben intiham günü gelir seni arabamdan alır, ikimiz bir gideriz. “ diye sözleşirler.

İmtihan günü Abdullah Hoca arabasıyla gelir, Hüseyin’i sınava götürür. Hüseyin sınavı geçer, kayıtlar başlar. Kayıt işlemleri için, beş milyon isterler. Hüseyin’ in aylık ücreti ise, iki milyon lira .

Kayıtların açıldığı gün, Abdullah Hoca markete gelir, kara kara düşünen Hüseyin’i arabasına alır, okula götürür . Abdullah Hoca elini cebine atar, Beş Milyon lirayı Hüseyin’e sayarak “Al bu senin kayıt ücretin, müdüre benim selamımı söyle, seni kaydetsin.” der. Hüseyin roket süratiyle müdürü bulur “Abdullah BALAK amcanın selamı var. Bu beş milyon lirayı verdi, beni kaydetmenizi istedi.” der

Okul müdürü “Abdullah Hoca nerde?” diye sorar.

Hüseyin “Okulun önünde arabada bekliyor.” der.

Müdür, pencereden başını uzatır. Abdullah Hocayı görünce,

Uzaktan uzağa, DİREJ ALİ tarzı sessizce, baş, göz ,el işaretiyle, imalı tarzda Abdullah Hocayla selamlaşır. Kayıt işlemini bitirir. Müdür parayı geri iade ederek Hüseyin’e, Abdullah Hocaya çok çok selam söylemesini ister. Müdür, işlem sonrası, Hüseyin’in ardından çıkar, okulun kapısında Abdullah Hocanın hareket edişini, uzaktan saygı içinde bekler. Uğurlamanın ardından, makamına geri döner.

Hüseyin arabaya biner, parayı müdürün almadığını, selam söylediğini söyler, Abdullah Hocaya parayı uzatır. Abdullah Hoca “Al o parayı cebiye koy, yarın okul açıldı mı, kitap ,defterleri ,üsti başi üçün kıyafet alırsan o para sende kalsın.” der. Parayı, Hüseyin Canlı’nın gömleğinin üst cebine koyar. “Bende seni amcayam baba dostıyam kimseye de bir şey deme.” Diye tembih ederek Hüseyin’in gönlünü alır. O zamanın Huzur Market istifçisi, HÜSEYİN CANLI Bugünün Müzik öğretmeni olur.

İmparator İbrahim TATLISES, Zekeriya ÜNLÜ ile baş başa sohbet ederken, İbrahim TATLISES “Laa...! Zekeriya siye bir bişe söliyim mi? Urfa da isimleri A herfinden başlıyan Üç tene adamı seviyem. Biri ABDULLAH BALAK , biri ABDULLAH UYANIK , biride KÖSE ABE( ABDURAHMAN SUGEÇMEZ) bı üç tene adam oğlu adamları seviyem 'demiş.

Desene , Abdullah BALAK Hocaya , UNESCO Tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü boşuna verilmemiş.

Başta Dedik ya :

ABDULLAH BALAK, YAPTIĞI GÜZELLİĞE BAK!