YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, kararını açıkladı. Yerel Cumhur İttifakı'nın içinde olmayacaklarını deklare etti. Bu seçimlere beka meselesi olarak bakmıyoruz

Milli Görüş “Kısa Paslaşmaları” Çoktan Aştı  Muhterem

Yeniden Refah Partisi'nin Genel Başkanı Fatih Erbakan, kararını açıkladı. Yerel Cumhur ittifakı’nın içinde olmayacaklarını açıkça deklare etti. Bu seçimlere beka meselesi olarak bakmıyoruz” dedi.

Türkçesi ne:

Ekrem İmamoğlu’nun beka meseli olarak görmüyoruz.

“Ekrem İmamoğlu’da da nereden çıktı ?” demeyin. Ekrem İmamoğlu meselenin tam göbeğinde…

Nereden başlayalım:

Dişe diş, kana kan; intikam intikam…

Erdoğan’dan birikmiş intikamı bu seçimlerde fatura ettiler. Beş husus sıralayan Fatih Erbakan ne diyor?:

“Bu seçimin 14 Mayıs'tan önemli bir farkı olduğunu gördük. Milletimiz bu seçimde ittifak yapmamızı istemiyor. 14 Mayıs'ta milletimiz fedakarlık yaparak ittifak istiyordu Bizim önceliğimiz milletimizin bizden beklentisidir. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde milletimizin bizden beklentisi dikkate alarak Cumhur İttifakı içinde yer almıştık ancak bu seçimde millet ittifakın içinde yer almamızı istemiyor"

-AK Parti ile yapılan görüşmelerde AK Parti'nin bize adil tekliflerle gelmemiş olmasıdır. İyi niyetle bu görüşmeleri yaptık ancak adil ve dengeli bir taleple karşılaşmadık. Madem İstanbul ve Ankara'nın CHP zihniyetinden kurtarılmasını istiyoruz, o zaman muhataplarımızdan da bu yaklaşımı görmemiz lazımdı"

- AK Parti ile yaptıkları mutabakat metnine uyulmadı.

.-14 Mayıs'taki karşı blok bu seçimlere ittifak olarak girmiyor. Karşı blokta böyle bir kenetlenme yoksa burada da ittifak yapılması ciddi bir husus olarak görülmüyor.

-Bu seçimin 14 Mayıs'tan önemli bir farkı olduğunu gördük. Milletimiz bu seçimde ittifak yapmamızı istemiyor. 14 Mayıs'ta milletimiz fedakarlık yaparak ittifak istiyordu Bizim önceliğimiz milletimizin bizden beklentisidir. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde milletimizin bizden beklentisi dikkate alarak”

Bu açıklamalara bakarak ne diyeceğiz?

-Mutfakta kim var?

Fatih Erbakan, her ne kadar “Bir önceki seçimde teşkilatların yüzde 60'ı istemiyordu, bu seçimde yüzde 95'i istemiyor" dese de karar verici teşkilatların olmadığını herkes biliyor.

Cumhur İttifak içinde olmaları nedeniyle Ak parti listelerine itiraz eden,  burkulan kitleler Karadenizlilerin değimiyle “Erbakan’ın uşağına” destek verdi. İttifak sayesinde 5 milletvekili çıkarttılar ve Ak Parti’ye 19 milletvekiline mal oldular.

Erdoğan sustu, sineye çekti. Elbette müzakere heyetinin Milli Görüş geleneğinin ruhuna muttali olmaması nedeniyle görüşmeler de tıkandı.

 Fatih Erbakan. “Adaylarımızı açıklayacağız” dedi. Hodri Meydan çekti. Kime ? Erdoğan’a … Hesap Ak Parti’den kaçacak her oyun kendi hanelerine  yazılacağına o kadar emin ki…

Dün Saadet Partisi’nin aday tanıtım toplantısına davet edildim. Adaylar bilenmiş oldukları kadar dillenmiş adaylar. Milli Görüş mirasını ne Ak Parti’ye ne de Yeniden Refah’a kaptırmamak için aksiyon ortaya koyuyorlar. Ama “CHP ile ittifak yaptılar?” Reel siyaset açısından bakarsanız Saadet Partisi Millet İttifakı’ndan çok kazançlı çıktı. Aynı Yeniden Refah’ın kazançlı çıktığı gibi. Bir koydular biri beş  diğeri 10 milletvekili aldı. İttifakların rahminde yeniden bir partileşmenin yolunu açtılar.

Fatih Erbakan’ın açıklamasından sonra Milli Görüş geleneğinin önemli bir ismi şu yorumu yaptı:

“ Bir şey iki defa tekrar eder ilkinde trajedi ikinci de komedi.  Refah Partisi halk düşmanları için trajediydi Yeniden Refah Parti ise komedi.”

Şimdi ilk taşı hangi günahsız atacak ?

Neyse konumuza dönelim:

Ekrem İmamoğlu, DEM’in Başak Demirtaş popülaritesinde  İstanbul adayı belirleme çalışmalarını kurmaylarıyla değerlendiriyor. Danışmanların “DEM adayı seçilme şansısını tehlikeye koyar” sözleri üzerine Ekrem İmamoğlu açık açık konuşuyor:

-DEM’in adayı bizi etkilemez. Bizim için önemli değil. Benim için önemli olan Yeniden Refah Partisi’nin İstanbul’a aday koyup koymayacağıdır. Eğer Yeniden Refah  Ak Parti adayını desteklemeyip, kendi adayını çıkarırsa biz bu seçimi çok rahat kazanırız.”

Bunu diyen İmamoğlu boş mu duracak? Boş mu durdu dersiniz ? Harıl harıl çalıştı. Kuşattı. Ortaya Yılmaz Erdoğan’ın İnci Taneleri dizinde ilgi gören mekanlarda olduğu gibi yanarlı dönerli bir tabak sunmadığını kim söyleyebilir?

Siyaset bu  kim izzeti ikramı bol tutarsa o kazanır. 14 Mayıs’ta böyle olmadı mı ? Ne Milli Görüş Partileri,  merhum cennetmekan Necmettin Erbakan Hocamın partisi ne de kadroları o günün Bedir, Uhud örneğini vererek hak ve hakikatin yanında olması gerektiğini belirten kadrolar.

Muhterem Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a  çok söyledim, yazdım. Milli Görüş köprüsünün altından çok sular aktı.

Enseyi karartmanın anlamı yok… Skorborda yazılan sonuç önemli.. Türk siyaseti  içinde Milli Görüş kısa paslaşmaları çoktan aştı Muhterem..