Sistemin, "Kızgın soba teorisini" Ülkücüler üzerinde tatbik ettiği bir dönemde, imkansızlıklar ve zor şartlarda Genel Başkanlık yaptı A.Metin TOKDEMİR.

8 Aralık 1995. 

Bir ülkü er'i nin daha aramızdan ayrılıp ebediyete göçtüğü gün.
 
A.Metin TOKDEMİR Başkanımızın elim bir trafik kazasında vefat ettiği gün...
 
Ruhu şad olsun. Mekanı cennettir inşaallah.
 
Çile ve ıstıraplarla yoğrulmuş 36 yıllık bir ömrün son bulduğu 8 Aralık,  Hafızamda kazınmış hüzün dolu günlerden birisidir.
 
Rahmetli A.Türkeş tarafından davet edilerek Ülkü Ocakları genel başkanlığı görevine getirildiğinde, bizim neslin bir temsilcisi sıfatını taşıdığı için çok sevinmiş ,adeta bayram yapmıştık.

Sistemin, "Kızgın soba teorisini" Ülkücüler üzerinde tatbik ettiği bir dönemde, imkansızlıklar ve zor şartlarda Genel Başkanlık yaptı A.Metin TOKDEMİR.
 
"Ahde vefasızlık imansızlıktır" bu hüküm cümlesini Rahmetli Metin başkanın ağzından duyduğumda ürpermiş, bu cümlenin anlamı altında ezilmiştim.
 
"Bu dava'dan kimsenin alacağı yoktur" şeklinde ifadesini bulan bir yazısını okuduğumda yine tokat yemiş gibi olmuştum. 
 
İdealizm , fedakarlık ve vefa. Bu üç kelimenin ete kemiğe büründüğü cismin adı idi A.Metin Tokdemir.
 
Yüreklerimizde bir sızı olarak kaldı sadece.
 
Şimdi, "Unutmadık, unutmayacağız...."gibi basit sloganlar devrindeyiz. Halbuki neleri unuttuğumuz ortadadır. Ahde vefasızlığı en koyu haliyle yaşayan bir dönemin tahakkümüne rağmen, biz basit sloganlarla geçiştiremeyeceğimiz kadar önemli değerlerimiz olduğunu haykırmaya devam edeceğiz.
 
A.Metin Tokdemir'in fikirlerini , yaşantısını , davasını anlatmaya devam edeceğiz.
 
Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan bir tevazu abidesiydi o. İman, fikir ve aksiyon adamı bir teşkilatçıydı Metin Tokdemir.
 
Sadece bir genel başkan değil,okuyan,dinleyen, yazan -düşünen- üreten- paylaşan ve pratikte inandığı gibi yaşayan bir Ülkü er'i idi o.
 
Derviş tabiatı, toplumcu kişiliği ve bizden birisi, neyi istediğini bilen , ne yapmak istediğini bilen bir İnsan idi "Metin TOKDEMİR."
 
Allah rahmet etsin.