Cezaevinde Timurtaş hocaya: Hoca hanımın perişan seni çok merak ediyor deyince üstündeki gömleği çıkartıp not yazıyor: Hanım ben iyiyim beni merak etmeyin.

12 Eylül'den bir kaç gün sonra Timurtaş hocanın evine sabah namazında kapısı kırılarak baskın yapılmış. Tam 8 saat süren bir arama. Hocanın 500 tane kitabı çuvallara doldurulmuş. Hanımı diyor ki hoca polislerin etrafında kelebek gibi döndü evladım kitapları şöyle koyalım++Daha az yer kaplar ama nafile dinlememişler. Dolaptaki yemeklere kadar lavaboya dökülmüş. Hoca bu muameleye rağmen eşine:

Hanım kalk memurlara kahve yap meyve koy diye söyleniyormuş. Evden sadece ifadesi alınacak diye hocayı kelepçeleyip götürüyorlar.

Hocadan hanımı hiç haber alamayınca 1.5 ay sonra hapis tutulduğu yere gidiyor. Sorup soruşturuyor merhamet sahibi bir subay Timurtaş hocaya: Hoca hanımın perişan seni çok merak ediyor deyince üstündeki gömleği çıkartıp not yazıyor: Hanım ben iyiyim beni merak etmeyin.

Eşi diyor ki hocanın gömleği elime aldım ama gömlek işkencelerden öyle bir hale gelmiş ki kan revan içinde:((((((

Hocanın gördüğü işkencelerden tam 6 parmağı kullanılamaz hale gelmiş. Hoca hiç durmamış o halde bile komünist gençlere Allah'ı anlatmış. Çocuklarından bu durumu aylarca, yıllarca saklamış ki dinde ileri gitmesinler yani ya çok dinsiz olmasınlar yahut polise askere sataşmasınlar

Hoca hapishanedeki komünist gençlere kendini öyle bir sevdirmiş ki 3 gün sonra onlar şeker olmuşlar hocaya karşı. Hatta bu çocuklar kendilerine verilen yoğurt kaplarını yıkayıp hocamıza vermişler abdest kabı yapsın. Su zaten günde 2 kez akıyormuş.

Hocayı 3 ayın dolmasına çok az bir süre kala gece iki civarında gözlerini bağlayıp evinin önüne atmışlar. Hanımı diyor ki gece ikide kapı çaldı bir baktım kapının önüne yığılmış bir adam uyuşturucu kullanan ya da hasta biri sandım tanıyamadım. Timurtaş hoca "Hatun benim ben" deyince onun olduğunu anladım diyor. Anlayacağınız hocayı üç ayda tanınmaz hale getirmişler:((

Evde 3 tane küçük çocuk. En küçükleri bu adam kim gitsin evden diye günlerce ağlamış Hoca yıllarca ellerinin tutamadığını onlardan saklamış

Küçük kızı üniversiteye başladığı zaman sormuş senin ellerin neden böyle diye. Timurtaş hoca "Kızım onlar bana polislerden hatıra “deyince

Kızı babasının ellerini öpmüş ve ağlayarak odadan çıkmış.

Hapishanedeki komünist gençler hocayı çok ziyarete gelmişler hocam bize Allah'ı anlat, anlat hocam biz O'nu hiç bilemedik..

Hoca çok büyük bir bedel ödedi en zor zamanlarda hiç çekinmeden anlattı vaaz etti o günler için "Anamdan emdiğim süt burnumdan geldi “der.

Ben göremeyeceğim ama sizler göreceksiniz bu günler geçecek ve asımın nesli gelecek dermiş ev halkına. Bilemiyorum arkadaşlar biz belki onların çektiği sıkıntılar hatırına bugün bu kadar rahatız. Ruhuna el -Fatiha.