Dr.Sadık Ahmet bugün de soydaşlarımızın verdiği hak ve hukuk mücadeleleri için bir   ilham kaynağıdır.

“Ben, bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum. Haklarımızı bir gün mutlaka alacağız…”

Hapse giderken söylediği bu sözlerle, “Batı Trakya Türk Azınlığı”nın, yani öz kardeşlerimizin ikili ve uluslararası anlaşmalar gereği verilmiş olan haklarını, insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşatmaları için hukuk içinde kalarak uzun yıllar boyunca örnek bir mücadele vermiş olan merhum Dr. Sadık Ahmet’i şehadetinin (24 Temmuz 1995) seneyi devrinde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Merhum Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türk Azınlığı için canı pahasına verdiği şanlı mücadelesi, bugün de soydaşlarımızın verdiği hak ve hukuk mücadeleleri için bir   ilham kaynağıdır.

AB üyesi komşumuz Yunanistan’ın vatandaşı ve bizim soydaşlarımız olan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Yunan devletine karşı Anayasal vatandaşlık haklarının korunması ve demokratik haklarının geliştirilmesi ile ilgili  hukuk zemini içindeki verdikleri mücadelelerinde, Türkiye Devleti ve milleti ile her daim yanlarında olacaktır.

Dr. Sadık Ahmet’in adı, Batı Trakya Türk Azınlığı için  dün de bugün de altında hak ve hukuklarının meşru  mücadelesini  verdikleri kutsal bir bayrak olmuştur.

Çünkü Dr. Sadık Ahmet, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yok sayılıp, asimilasyonun yöntemlerinin en şiddetli şekilde uygulandığı dönemde sağına soluna bakmadan “Ben varım!” diyerek ayağa kalkmış gerçek anlamda bir liderdir.

Onun akıl ve hukuk ile verdiği mücadele neticesinde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hak davası çok farklı bir anlam kazanmış, uluslararası alanda takip edilen ve gözetlenen bir hak davası olmuştur.

O, dizlerinin üzerine çökmesi istenilen Batı Trakya Türk Azınlığı’nı ayağa kaldıran, benlik duygusundan uzak, tevazu sahibi, tam bir Türk gibi samimi, diğergam ve kahraman, iyi bir baba, iyi bir eş, iyi bir hekim kısaca iyi bir insandı.

Vefatının, hem ata vatanı Yunanistan için hem Türk-İslam dünyası ve insanlık için büyük kayıp olduğunu tarih yazacaktır.

Yunanistan vatandaşı efsane Türk Dr. Sadık Ahmet, ruhun şad, mekânın cennet olsun.

Sen de, davan da unutulmadı ve asla da unutulmayacak!..

Bu vesile büyük bir gayret, özveri ve sorumluluk ile görevlerini yerine getirmeye çalışan basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum.