Her yıl Bulgaristan' da yapılan Türkan bebek anma törenleri, batan gemide bayrağı aramaktır. 34 yıl geçti .Bugün yüzlerce binlerce Türkanlar ölüyor.

Onca düzenbazların karşısında gerçekleri söylemek devrimsel bir eylemdir.
Her yıl Bulgaristan' da yapılan Türkan bebek anma törenleri, batan gemide bayrağı aramaktır. 34 yıl geçti .Bugün yüzlerce binlerce Türkanlar ölüyor. Şehitlerin köylerinde anadilimiz okunmuyor, kültürümüz yozlaşıyor.

 Yıllardır gerek Bulgaristan' da gerekse Türkiye' de  sergilenen daimi yas algısı ve  yas kültürü ile ulusal kimliğimiz dün değil esasen bugün tehlikededir. Türk ulusunun psikolojik dinamiklerini göz ardı etmeyin. Bulgaristan' da iyiler, kötülerden daha çoktur. Bulgaristan Türk halkı seçilmiş bir zaferler toplumu,  bir kahramanlık örneğidir ancak,  daimi eleştiri ve  uzayan bir  yas kültürü Bulgaristan Türklerini bir yas toplumuna, bastırılmış duygular toplumuna çevirmiştir. 
Dünün kavgalarıyla yarınları kaybetme  tehlikesiyle karşı karşıyadır.

 Türkan bebeği elbette anacağız ancak , yarınları, bugün doğan ve  doğacak Türkanların Türkçe konuşmadığını göz önünde bulundurmanız isabetli olacaktır. 
Bugün çocukların okuyacağı bir Türkan bebek kitabı yok? Bugünün çocukları, şehitleri anma törenlerini panayır  yeri  zannediyorlar.

TUHAF BÎR PARADOKS ?
Bulgaristan'da  giderek  güzel Türkçemiz okunmuyor, anadili bulgarlaşan YENİ TÜRKLER modeli doğuyor,
Türkiye' de ise Türkan bebek anıtları yapılıyor..
Bu nasil bir paradokstur? 
Biri bana anlatsın! Aklım tutuluyor!

Bugun Bulgaristan' da binlerce Türkanlar daha anne rahminde ölüyor çünkü  anneden Türkçe duymuyor...Türkânlar daha doğmadan ölüyor ! Dün geldi geçti.Yıllar sonra mezarı bulunan Turkân bebek zorunlu asimilasyonda anne kucağinda  öldü..Bugün GÖNÜLLÜ ASIMILASYON YAŞANIYOR.
 TÜRKAN BEBEK, SİYASİ ARGÜMAN OLMAKTAN ÇIKATILMALIDIR.  BU SAHTE REKLÂMLAR BİTSİN!  HALKIN ACILARINDAN NEMALANAN, BUGÜNÜ GÖRMEZDEN GELENLER KAHROLSUN...

Nesrin Sipahi Kıratlı
26 Aralik 2023