"Ey Arap ve Fars milliyetçisi olan, İngilizce 12. yüzyıldan beri %50 Fransızca, %45 Almanca işgaline uğramadı, ama Türkçemiz Arapça ve Farsça işgalinde

Doğru Sandığımız Yanlışlar:

"MUHAFAZAKAR MİLLİYETÇİLER'İN

ŞEKSPİR KANDIRMACASI

Güzel Türkçemizdeki Arapça ve Farsça işgalini devam ettirmek isteyen "Muhafazakar milliyetciler" ve ümmetçiler şöyle bir örnek verirler:

"Şekspir'i bugünkü İngilizler anlıyor ama biz Tanzimat edebiyatçılarını bile anlamıyoruz, nesiller arasındaki köprüleri yıkmayalım."

Bu savunma doğru sandığımız yanlışlardan biridir. 68 ve 78 kuşağı milliyetçilerini bu sözlerle Arapça ve Farsçaya bağladılar.

12. yüzyıla kadar olan Türkçeyi bugünkü kuşaklar hemen anlar. İşte size Yunus'tan bir örnek:

"Karlı dağların başında

Salkım salkım olan bulut

Saçın çözüp benim içün

Yaşın yaşın ağlar mısın"

12. yüzyıldan başlayarak Türkçe Arapça ve Farsçanın işgaline uğradı. %50 Arapça, %40 Farsça, eh işte %10 da Türkçe.

1908 yılında ders kitaplarında yer alan bir cümle:

“Ol şeb-i hayır ki bir sabâh-ı felâhın miftah-ı zafer-küşası idi. Şehriyar-ı Gazi Hazretleri cebin-i taarruz-u iftikarı, zemin-i şeffu-u istinsardan kaldırmayıp...”

Selçuklu ve Osmanlı döneminde Türkçemizin nereden nereye geldiğini gördünüz değil mi?..

Şimdi "Nesiller arasında köprüler yıkılmasın" sözünün bir kandırmaca olduğunu anladınız değil mi?..

Sizlere Şekspir ve İngilizce örneğini verenlere hemen şunu söyleyin:

"Ey Arap ve Fars milliyetçisi olan kardeşim, İngilizce 12. yüzyıldan başlamak üzere %50 Fransızca, %45 Almanca işgaline uğramadı, ama Türkçemiz Arapça ve Farsça işgaline uğradı. İngiliz çocukları Şekspir'i ne kadar anlıyorsa Türk çocukları da Yunus'u ve Karacaoğlan'ı aynı oranda anlıyor. Türkçe'nin İstanbul'dan kovulup dağlara sığındığı dönemi 'Osmanlı Türkçesi' diyerek bizi kandırmaya çalışma!.. Biz Türkler 700 yıl süren Türkçe sürgününü bitirmek istiyoruz, Yunus'un ve Karacaoğlan'ın Türkçesine yeniden dönmek istiyoruz, Atatürk'ün "Dil Devrimini" yaşatmak istiyoruz."

Alper Aksoy