Ülkücülerin ve Türk Milliyetçilerinin kimlik olarak varlığını koruduğu ve siyaset yaptığı partiler üzerine, ayrılıkları körüklemek endişesi ile uzun süredir “analizde” olsa yazı yazmamaya özen gösterdim.

İYİ PARTİ bunlardan birisi. Özdağ’la başlayan parti içi deprem üzerine de bu sebeble bir şey yazmayı yorum yapmayı uygun görmedim ve erteledim. Sebebi Özdağ patlamasının ne kadar parti içi veya ne kadar Türk siyasetini etkileyecek derinlikli bir işaret olduğunu anlamak içindi. Eğer bu isyan ve sonrasında ki gelişmeler ve isimler sadece İYİ PARTİ ile ilgili olsaydı yine olay üzerine tespitlerimi paylaşmayı, bir partinin iç işlerine karışmak ve dışarıdan ahkam kesmek olacağı için yazmayı düşünmeyecektim.

Fakat Özdağ çıkışının köpüğü biraz dağılınca buz dağının ucu göründü.

Ve olayın sadece İYİ PARTİ ile sınırlı olmadığı, önümüzde ki aylarda siyasi fay hatlarının kırılması ile ortaya çıkacak yeni siyasi haritanın şekillenmesine yönelik hazırlıkların, ilk öncü sarsıntıları olduğuna dair izler gözüktü.

Bunun için tahmin ve tespitlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Özdağ, planlanmış, sınırları ve hedefleri belli açıklamalarını tek kişilik ayarlanmış bir programla yaptı. CNNTÜRK’te Ahmet Hakan’a özel açıklamaları gündeme oturdu.

Hedefinde üç isim vardı : KORAY AYDIN, BUĞRA KAVUNCU, ENVER ALTAYLI

Siyaset çizgisi ve dünya görüşü yönüyle farklı isimlerin aynı anda hedef olmasının tek bir sebebi olmazdı.

Hem İYİ PARTİYİ ve hem de ENVER ALTAYLI’yı hedef alan Özdağ, paraşütle tepeden siyaset dünyasına “koltukla” inmesini sağlayan belli bir merkezin isteklerini sanki yerine getirmiş gözüküyordu.

ALTAYLI’yı hedef alması ile hem Buğra Kavuncu- FETÖ suçlamasının algısını oluşturmuş oldu ve hem de Rahmetli Kaşif Kozanoğlunun unutulmadığının aynı anda işaretini vermiş oldu. Tam da Enver Altaylı’nın yargılamasının sonuna yaklaşıldığı ve kararının verilmesi arefesinde.

Sadece bilenlere, anlayanlara ve muhataplarına mesaj veren bir resimle !..

İYİ PARTİ’de etkin ve belirleyici siyasi figür olma konumunu kaybettikten sonra bu “iç operasyon kışkırtmasını” yapması aynı zamanda da siyaseten İYİ PARTİ’de son kullanım tarihinin geldiğinin de işaretini verdi.

Karay Aydın yaptığı açıklamada Özdağ’ın, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya’da İYİ PARTİ il kongrelerinde aday çıkardığını ve hepsinide kaybetmiş olduğunu söyledi.

Yani Özdağ listeleri delememiş ve tek bir ”büyük kongre” delegesi çıkarmayı başaramamış.

Bu demektir ki “büyük kongre” için ciddi kulis ve faaliyet içinde olmuş, merkez yönetimde güç sahibi ve belirleyici olmak için de ciddi çalışma yapmış.

Daha doğrusu sonu ayrılık olan bir deneme yapma yolunu seçmiş.

Siyasete “koltuğu ile tepeden” inen ve taban, üye, delege konusunda Koray’ın tecrübe ve birikimi karşısında “Prof yanında taze asistan” olduğunu görememesinin neticesidir kaybettiği kongreler.

Ayrıca İYİ PARTİ’nin , MHP iç muhalefeti sonrasında “Ülkücülerin” rüzgarı ile yelkenini doldurduğu bir parti olduğunu ve hemen bütün teşkilatlarını ülkücülerin kurduğunu bunu da Koray’ın organize ettiğini unutmuş olması da ciddi bir siyasi öngörüsüzlüktür.

Koray Aydın’ın, omurgasını ve çilesini ilk kuruluş gününden beri ülkücülerin omuzladığı parti teşkilatını birine ya da başka merkezlere kaptıracağını düşünmek zaten ciddi bir siyasi eksikliktir. O partinin örgüt olarak gerçek sahibi Koray Aydın’dır.

Bu güne kadar Koray Aydın’nı siyasette güçlü kılan taktik iki ayağı vardır.

Birincisi sıkıntısız siyaset yapma maddi birikiminine sahip olması, diğeri ise bulunduğu her partide konumunun siyaset yapmak isteyen partililere bir makam ve mevki sunma ve makam teklif etme gücüne sahip olmasıdır.

Bu ikincisi olmasa maddi gücü sadece kendisini siyasette konumlandırmaya yeter fakat bir partinin “teşkilatının” tek başına belirleyicisi ve gücü olmasına yetmez.

İşte Ümit Özdağ’ın yenilgisine sebeb olan ve kendisinin sahip olmadığı bu iki güçtür.

Ve bu iki gücü Koray Aydın’ının elinden alacak bir başka güçte İYİ PARTİ’de yoktur.

Peki Özdağ bu çıkışıyla İYİ PARTİ defterinin kapanacağını bile bile neyin işaretini vermek üzere bu açıklamaları yapmıştır ?

İYİ PARTİN’in bölünme sebebi olacak fay hatlarını harekete geçirmiştir.

FETÖ bulaşığı sadece ters köşe, iç çatışmayı tetikleyecek bir hamle.

Esas hedef Koray Aydın !

Özdağ, Koray Aydın’a rağmen hiç kimse bu partide hesap kitap yapmasın, boşuna uğraşmasın, partinin tek hakimi o gerçeğini bu çıkışı ile ilan etmiş oldu.

Sn.Meral hanımı da FETÖ iltisaklı isimleri ikazına rağmen aldığını söyleyerek savunma pozisyonuna itti.

İYİ PARTİ’de başlıca üç ana siyasi bileşen var. Ülkücüler, Liberal demokratlar, muhafazakar sağcılar. Bir ufak grupta CHP’li ulusalcılara yakın olanlar.

Siyasi duruş olarak Özdağ CHP’li ulusalcılara daha yakın duran bir siyasetçi konumunda. Resmî “devlet Milliyetçiliği” sözcüsü görüntüsü siyaset çizgisine her zaman hakim renk. Ve elbette “NATO” soğuk savaş dönemi izlerini ve müktesebatlarını da üzerinde taşıyor.

Türkiye’de siyaset tablosunu potansiyel olarak kökünden değiştirebilecek “darbe” dışında sadece iki sivil siyasi gelişme var.

Erdoğansız AKP ve Bahçelisiz MHP !

Bunun dışında hiçbir siyasi figür ve muhalefet öncülüğündeki girişimler, faaliyetler ki bunlara yeni kurulan partilerde dahil, Türk siyasi hayatında sert kırılmalara ve de köklü değişikliklere sebeb olma potansiyeline asla sahip değildir.

İşte İYİ PARTİ’de Özdağ, dağılmanın ilk kırığını oluşturmuş ve Sn. Bahçeli sonrası hesaplar için düğmeye basıldığının da işaretini vermiştir.

İYİ PARTİ’de bir grup Sn.Erdoğanla dolayısı ile AKP ile Sn. Destici benzeri bir seçim ittifakını düşünebileceklerinin sinyalini çoktan vermişlerdir. Zaten köken itibarı ile BBP çizgisinden gelen bu arkadaşlar için “siyasal İslam” açısından fazlaca bir problem de yoktur.

İYİ PARTİ’de bir diğer grup CHP ile siyaset ittifakına devam için CHP listelerinden vekil adayı olabilecek grubu oluşturuyor. Bu grubun önderi Özdağ olacak gibi gözüküyor.

Ülkücülere ve Türk Milliyetçilerine gelince. Onlarda Koray Aydın’nın ağabeyliğinde birliklerini ve dayanışmalarını bozmadan Sn. Bahçeli sonrası MHP yönetimi ile barışma yolunu sabırla gözleyeceklerdir.

Gerçek şu ki İYİ PARTİ’nin partileşme enerjisini ve teşkilatlanma alt yapısını Ülkücüler oluşturmuş ve bu partiyi MHP içinde ki “muhalefet” ayrılarak kurmuştur. Bu sorumluluk öncelikle Koray’ın ve Musavat’ın omuzlarındadır.

Ülkücüleri ayırdıkları yerden dağıtıp sağa sola kaptırmadan yuvalarına döndürmekte onların sorumluluğundadır.

Şimdi diyeceksiniz ki ya liberaller, eski DYP ve ANAP lı siyasetçiler ne olacak ?

Onlar ideolojik özgül ağırlık olarak siyaset sahnesinde çoktan sıfırlandıkları için küsurat durumundalar.

Peki Meral hanımdan hiç bahsetmedin. O ne yapacak ?

Onun ne yapacağını Sn. Bahçeli haftalar önce söyledi:

Evine dönecek !..

Herkes Sn. Bahçeli’nin bu sözünü yuvaya, MHP’ye davet olarak anlamak istedi.

Yorumlar karşısında da Sn. Bahçeli sessizliğini bozmadı.

Sanki “Göreceksiniz !.. neyi söyledim de olmadı” der gibi.

Bekleyip onuda göreceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
“”