Atatürk'ün başlattığı "Dil Devrimi" ile son bin yılda ilk defa olmak üzere Türkçe sözcüklerin oranı %40'lara ulaşmıştır.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı'nda konuştu:

“Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız Devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate yani dile dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi MAO’nun Çin’de yaptığı kültürel devrimdir ve o da dile dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak cumhuriyet bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünmemizi yok etmiştir." dedi.

Mahir Ünal'ın Türkçe denilince anladığı dil, %60 Arapça, %20 Farsça, %10 Fransızcadan oluşan Osmanlıcadır. Türkçe sözcüklerin Osmanlıcadaki oranı sadece %10'dur.... Bunun adı kültür emperyalizmidir.

Atatürk'ün başlattığı "Dil Devrimi" ile son bin yılda ilk defa olmak üzere Türkçe sözcüklerin oranı %40'lara ulaşmıştır. Daha alacağımız çok yol vardır. Mahir Ünal'ın rahatsızlığı Türkçe sözcüklerin oranının yükselmesidir.

Yıllardır sosyal medyada Türklük ve Türkçe savaşı veriyorum. Hepiniz gözlüyorsunuz ki "milliyetçiyim" diyenlerin içinde de binlerce Mahir Ünal var. Bizimkiler Atatürk'ün harf devrimine destek verirler ama "Dil Devrimi"ne karşı çıkarlar.

Mahir Ünal'ın rahatsızlığı benim ne kadar doğru bir yolda olduğumun kesin delilidir.

Türkçe ses bayrağımızdır!..

Türkçe Türklüğümüzün taşıyıcı sütunudur!..

Türkçe vatandır!..

Konuştuğumuz Türkçe kadar Türküz!..

Daha bu sabah paylaşmıştım!.. Tam 100 yıl önce Kemal Paşazade Sait Bey yazmış. Olsun!.. Aşk ile bir daha:

Arapça isteyen Urban'a gitsin,

Acemce isteyen İran’a gitsin

Frengiler Frengistan’a gitsin

Ki biz Türk’üz, bize Türkçe gerekir

Türkçeden rahatsız olanlar da Mahir Ünal'ın yanına gitsin!...

Alper Aksoy