Bir şehri geliştirecek, kalkındıracak ve müreffeh bir düzeye getirecek olan maddi ve manevi ilerleyişin sağlanabilmesi için kendi içinde saklı olan potansiyeli açığa vurması gerekir. Bu anlamda medeniyetlere beşiklik etmiş verimli ve zengin bir coğrafyada yaşadığımızı ama aynı zamanda bu zenginlikten yararlanamadığımızı da üzülerek ifade etmek isterim.

Uzun yıllardır başta Kâhta ve Adıyaman basını olmak üzere turizmle uğraşan herkesin bağıra bağıra dile getirdiği tanıtım konusunda ne yazık ki son zamanlara kadar bir adım bile ileriye gidemiyorduk. Nedeni ise sürekli bütçe sağlanamayışı, yönetim iradesizliği ve vizyonsuzluğu, turistik mekânlara gereken önemin verilmeyişi, hibe ve proje desteği sağlanamaması ve müze ve ören yerlerindeki sosyal ve kültürel tesis yetersizliği, turizmin çeşitlendirilememesi bunlardan sadece birkaçı. İlçemizi ve ilimizi temsil eden milletvekillerimiz, kaymakamlık, valilik ve belediye ile bu sorunların birçoğunun kısa sürede çözülmesi içten bile değil ama ne yazık ki yıllardır bu uyum ve birliktelik bir türlü sağlanamamıştı. Son bir yıldır Kâhta Kaymakamlığı tarihi mekânlarımızda yaptığı kültürel sanatsal sportif tanıtımlarla ilçemizin turizm konusundaki makûs talihini değiştirdi diyebilirim. Yerel, ulusal ve küresel basında Kâhta ve Adıyaman turizminin tanıtılmasında kuşkusuz büyük pay sahibi Kâhta Kaymakamımız ve çalışkan ekibinin olduğunu söylemek isterim.

 Bölgemizin turizmini geliştirmek için çok şeyler yapmaya gerek yok,  turizm sektörü için tecrübelerini aktaracak birçok değerimiz var, ülkemize ve sektöre daha faydalı olmak için ortak hedefler doğrultusunda gerçekçi, uygulanabilir, yeni projelerle sektörün gelişimine Adıyaman’ımızın, Kâhta’mızın genelde ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak için topyekûn bir ortak akılla ihtiyaç duyulan hedeflere ulaşmanın mümkün olduğu biliyorum.

KEMAL KUTLU