Şehri dış dünyaya taşıyan marka isimler vardır; Bunlar bazen şarki türkü olur dünyayı dolaşır kimi de vakıf eserleriyle bizimle yaşarlar.

Şehri dış dünyaya taşıyan marka isimler vardır; Bunlar bazen şarki türkü olur dünyayı dolaşır gök kubbeyi sesleriyle çınlatırlar, kimi kitap olur bilgi olur zihnimizi aydınlatır, kimi de vakıf eserleriyle bizimle beraber yaşarlar.

Geçtiğimiz ay Besnili ünlü sanatçı söz yazarı bestekâr sanat dünyasının önemli ismi Ali Tekin Türe’yi kaybettik.

Rahmetliyle telefonla tanışıyorduk fakat ilk birebir görüşmemiz 7-8 Mart 2015 te Manavgat’ta  oldu.

Uluslararası Avrasya Şairler Antolojisinin tanıtım etkinliğinde bir araya geldik, iyice sohbet ettik dertleştik. Hastaydı tedavi gördüğünü soyluyordu, Adıyaman’ı Besni’yi sordum çok uzak bir yerden bahsediyormuşum gibi cevapladı. Her halinden belliydi memleketine gönül koymuştu, kendine hiç bir Adıyamanlının sahip çıkmadığını ima etmeye çalıştı, kentte sanatçıyı fark edemeyenler İstanbul’dakini mi fark edeceklerdi?

Ciğerlerinde arıza olduğunu tedavi gördüğünü söylüyordu, İstanbul Onkoloji hastanesine yattı 15 Aralık 2017 yılında hayata gözlerini yumdu.

Ali Tekintüre 1500 civarında şiir söz yazarlığı, 500 civarında besteleriyle Türk müziğine yüzlerce eser kazandırmış bu hemşerimizi anmak için doğum yeri olan Besni’de bir program yapalım istedim.

 Aradım Besni’deki dostlarımı heyecanla kafamdaki projeyi anlattım , aldığım cevap beni daha da üzdü.

'Başkanım güzel düşünüyorsun fakat Besni’de bu çapta bir etkinlik için salon yok ki' dendi o an İçim sızladı.

Adıyaman’ın en eğitimli ilçesi, Türkiye’de tek eğitim festivali yapılan yerde maalesef bir kültür sitesi yokmuş.

Besni’nin sorunlarını çözmek için kolları sıvayanların kulakları çınlasın da inşallah Besni’ye yakışır bir salon yaparlar.

Bu değerler aramızdan tek tek sessizce ayrılıp gidiyor. Her 10 yılda bir değer yetişmiyor fakat aramızdan 10 yılda bir çok değer ayrılıyor, Ali Tekintüre’den tam 10 yıl önce ’de Besni çok kıymetli bir değerini kaybetmişti.

“Asla yalan söylemeyin.”

“Her zaman dürüstlükten şaşmayın.”

“Kimseyi azarlamayın ve hor görmeyin.”

“Kimsenin işine müdahale etmeyin.”

“Bitmiş işi bozmaya çalışmayın.”

“Ödemelerinizi söz verdiğiniz zamanda yapın.”

“İşçinin parasını alın teri kurumadan ödeyin.”

“Pazarlık yaptığınız işten ödeme sırasında, tekrar para kesmeyin.”

“Söz ağızdan çıkar. Anlaşma yaptığınız bir alışverişten zarar etseniz bile dönmeyin.”

“Herkese karşı hoşgörülü olun.”

“Ailenize daima sahip çıkın.”

“Eş, dost ve akrabalarınızı bırakmayın.”

“Kapınıza gelen kimseyi geri çevirmeyin.”

“Başkasını kendiniz bilin; öyle bakın.”

“Servetin sınırı yoktur, mükafatı vardır.”

“İşinize, insanınıza, vatanınıza, devletinize, bayrağınıza sahip çıkın.”

Mehmet ERDEMOĞLU

 İlkeleriyle aramızda hala yaşayan ve yaşayacak olan Mehmet Erdemoğlu hayata gözlerini yummuştu.

Ömrüm vefa ederse Besni’ye iyi bir salon yapılırsa, Besnili iki değerli dostum Mehmet Erdemoğlu ve Ali Tekinture için şanlarına yakışır bir anma etkinliği düzenleyeceğim.

Mekânları cennet olsun bu iki isimde fizikken aramızda yoklar ama, binlerce eserleriyle aramızda yaşıyorlar ve yaşayacaklardır.

ALİ TEKİNTÜRE KİMDİR?

1953 yılında Besnide dünyaya gelen Ali Tekintüre; müzisyen, şair ve en bilinen özelliği ile söz yazarıdır. Genç yaşta İstanbul`a gelmiştir. Askerdeyken yazdığı “Tanrım Beni Baştan Yarat” şiiri daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelenmiş ve Emel Sayın`ın parçayı okumasıyla Ali Tekintüre de tanınmaya başlamıştır. Gülden Karaböcek'in seslendirmesiyle tanıdığımız Dilek Taşı'nın da sözleri Ali Tekintüre'ye aittir. Karaböcek bu şarkı ile ünlenirken, hemen ardından yazdığı "Sürünüyorum" stadlarda marş olarak okunmuştur.

 Yazdığı “Gitme” (Yavuz Taner bestelemiştir) parçası 1987`nin en meşhur parçalarından biri olmuştur. Yaklaşık 1500 eseri kaset ve CD`ler de okundu. 400 eseri sinema filminde yer almış ve 30 eserinin adı sinema filmlerinde kullanılmıştır. 1 tanesi Long Play olmak üzere toplamda 11 şiir albümü vardır. Senden vazgeçmem şarkısını eşine yazan Ali Tekintüre mutlu bir evliliğe sahipti, ancak hiç çocuk sahibi olamamıştır.

ŞARKILARINI EN ÜNLÜ SANATÇILAR SESLENDİRDİ

1985 yılında 'Duyar mısın Feryadımı' adlı şarkının aynı adlı sinema filmi çekmiştir. Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy gibi dönemin ünlü isimleriyle çalışan Ali Tekintüre birçok unutulmaz şarkıya imza atmıştır. Ali Tekintüre sözlerine sahip bu şarkılar hala dillerde olmasıyla ölümsüzlüğünü sürdürmektedir. Tekintüre'nin şarkıları Bergen, Muazzez Ersoy, Zeki Müren, Adnan Şenses, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, İbrahim Tatlıses, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can,Mine Koşan,Kamuran Akkor,Gönül Akkor,Huri Sapan,Kibariye,Gülben Ergen gibi daha birçok şarkıcı tarafından seslendirilmiştir.

"DÜNYADAKİ GÖREVİNİ FAZLASIYLA YAPTI"

Birçok şarkıcıyı üne kavuşturan şarkıların yazarının cenazesi Üsküdar Şakirin Camii’nde düzenlenen cenaze töreninden sonra Karacaahmet’te toprağa verildi. Ali Tekintüre'nin cenazesine katılım Orhan Gencebay, İzzet Yıldızhan, Latif Doğan, Coşkun Sabah ve yapımcı Polat Yağcı ile sınırlı kaldı. Cenazede duygu dolu anlar yaşayan Orhan Gencebay, “Dünyadaki görevini fazlasıyla yaptı. Bıraktığı eserleriyle halkın gönlünde yaşayacaktır” dedi.

İBRAHİM TATLISES, "DERİN ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİM"

Acı haberi duyan İbrahim Tatlıses, instagram hesabından paylaşımda bulundu. Tatlıses derin üzüntü içinde olduğunu belirttiği paylaşımında geçmiş zamana ait bir fotoğraf ile taziyelerini dile getirdi, "Ali Tekintüre’yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum. ALLAH rahmet eylesin. Kendisi eşsiz şarkılarıyla hep bizimle yaşayacak... Başımız sağolsun, mekanın cennet olsun Usta..."

ALİ TEKİNTÜRE'NİN SÖZ VERDİĞİ BAZI ŞARKILAR...

Arabesk dünyasının temel taşı olan şarkıların söz yazarı olan Ali Tekintüre;

Tanrım Beni Baştan Yarat, Hangimiz Sevmedik

Kadehi Şişeyi Kırarım, Gidecek Bir Gün (Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne), Dilek Taşı, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Duyar mısın Feryadımı, Ağlıyorsam Yaşıyorum, Ne Fayda, Anadan Ayrı, Köşe Kapmaca, Düşünürken, Senden Vazgeçmem, Birisi, Kaderi Ben Mi Yarattım(Bir ümit ver), Evlat, Aldana Aldana, Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür, Gitme Yarim, Her Saat Başında, Tiryaki, Acı Gerçekler, Hepsi Geçer, Seni Yakacaklar, Canım Dediklerim, Benim İçin Üzülme,

Elimde Fotoğrafın, Kahrolayım, Ümitlerim Bitince Gel, Gurbet Yolu, Tövbe Ettim, Aklı Yok, Bir Kadın Tanıdım Akşamcı, Güldür Yüzümü, gibi hafızalara kazınmış şarkılara sözleriyle damga vurdu.

Zeynel Abidin Kıymaz (20.01.2016)